Kesif yemler atların hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, beklenilen verimi (büyüme, gebelik, laktasyon, iş) karşılayabilmesi, hastalıklara karşı koruyabilmesi, dengeli beslenebilmesi için bilgiler ve denemeler sonucu ortaya çıkmış birden fazla hammaddenin karıştırılıp işlem (kırma, öğütme, buharla muamele vb.) görmesi ile oluşturulan yemlerdir.

Yulaf gibi tahıllarla beslenen atlar yaşama ve verim payını tam olarak karşılayamazlar. Çünkü tahılların nişasta ve fosfor içeriği yüksek olmasına rağmen yağ, protein ve kalsiyum içeriği düşüktür. Ayrıca buharla işlem görmemiş tahıllarda bulunan nişastanın atlar tarafından tamamen sindirilebilmesi mümkün değildir. At besleyenler kendi yemlerini (rasyonlarını) hazırlayabilirler. Fakat yemlerde kullanılacak hammaddelerin laboratuvar ortamında analizleri yapılmadığı için sağlıklı sonuçlar meydana gelmez. Bu nedenle analiz yapılmadan hazırlanan rasyonlar atların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazlar. İşlem görmemiş bazı yem hammaddeleri antinutrisyonel etkiler gösterir. Bu durum yem hammaddesinin tüketim miktarına göre besin maddelerinin emilimini, atların performanslarını ve sağlığını etkiler. Atların biyolojik durumları durmadan farklılık göstermektedir. Tay dönemi, bir yaş üstü tay dönemi, gebelik dönemi, laktasyon dönemi, çiftleşme dönemi, sahada idman yapan ya da koşan atların dönemi gibi birçok farklı dönem vardır ve her dönemde atların ihtiyacı olan besin madde değerleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle farklı rasyonlar hazırlanmak zorundadır. Kesif yem üretimi yaparken öncelikle fabrikaya gelen hammaddelerin analizlerini yapıyoruz. Analizler sonucu rasyonlar düzenleyip atların yemden daha iyi yararlanabilmesi için gerekli işlemleri uygulayıp yemleri hazırlıyoruz. Sonrasında hazırlanan yemler tekrar analize tabi tutularak uygun olması durumunda paketleyerek sevkiyatını gerçekleştiriyoruz.

KETEN TOHUMU VE KETEN YAĞI

 

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengindir. İmmun sistemi güçlendirici, yangı giderici, deri ve tüy parlaklığını sağlamak amacıyla kullanılabilir. Keten yağının sindirilebilirliği yüksektir ve iyi bir enerji kaynağıdır.

 

SOYA FASULYESİ KÜSPESİ VE SOYA FASULYESİ YAĞI

 

Soya fasulyesi küspesi iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca atların hayati fonksiyonlarını etkileyecek lizin aminoasidi bakımından zengindir. Soya yağının sindirilebilirliği yüksektir ve iyi bir enerji kaynağıdır.

Meyve Kuruları

Meyveler şeker oranı ve vitamin, mineral acısından zengindir. Atlara enerji vermesinin yanı sıra atların sevdiği ve tüketmek istediği yem hammaddelerinden biridir.

Vitamin ve Mineral Karmaları (Premix)

Sadece bitkisel kökenli yem hammaddeleri kullanarak hazırlanan rasyonlarda atların vitamin ve mineral ihtiyaçları tam olarak karşılanamaz. Bu yüzden yemlerin içerisine vitamin ve mineral takviyesi eklenmek zorundadır. Ayrıca yemlerin sindirimini ve emilimini artırmak, kıkırdak ve kemik gelişimine destek olmak, tüylerin parlak görünmesini sağlamak ve tırnak sorunları oluşmaması için yemlerin içerisine bazı besin takviyeleri eklenmesi atların sağlıklı yaşam sürmesinde yardımcı olmaktadır. Bu yüzden hazırlamış olduğumuz at yemlerinin yanında ekstra bir yem katkı maddesi verilmesine gerek duyulmamaktadır.